פרמהבסט | Pharmabest - שאל את המומחה
מפיצת מוצרי
שאל את המומחה

אודות היצרן – מיד ג'ונסון (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
מיד ג'ונסון היא חברה עולמית הקיימת מעל 100 שנה ומובילה בתחום תזונת תינוקות בכל העולם כמו גם בישראל. תמ"ל זה, מיובא לישראל ומיוצר במפעלי החברה בהולנד. בישראל היבואן הוא פרמהבסט, המייבא את המוצרים של מיד- ג'ונסון כבר יותר מ- 15 שנה. ההתמחות של פרמהבסט בישראל הינה בעיקר במזון מיוחד למצבים ספציפיים ולכן יתכן ומעולם לא נתקלתם בשמות המוצרים או החברה. 
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il


ליפיל (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
ליפיל הינה תרכובת מיוחדת של שתי חומצות שומן רב בלתי רוויות בעלות שרשראות ארוכות (LC PUFA) שהן  DHA ו- ARA הידועות כחומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6. חומצות אלה הינן בכמות וביחס הדומים לאלה שבחלב אם. לחומצות אלו השפעה מיטיבה על הכישורים הקוגניטיביים של התינוק, יכולת קישור, זיכרון, כישורי שפה וחדות ראיה. למידע נוסף: 
מקורות מידע:
 1. Morale SE et al. Early Human Development 2005;81:197-203 
 2. Birch EE et al. Development medicine & Child neurology 2000;42:174-181 
 
כשרות
למוצרינו נוטרמיגן ליפיל ואנפמיל A.R ליפיל תעודת כשרות של הרבנות הראשית בהולנד. נשמח לסייע לכל מי שרוצה את התעודה ולשלוח אותה אליו.
פנו אל: 1-800-226470


מוצרים

אנפמיל .A.R ליפיל

מהו אנפמיל A.R ליפיל ולמי מיועדת הפורמולה ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
אנפמיל A.R ליפיל - Anti-Reflux/ Regurgitation - הינה תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) על בסיס חלב פרה, המעובה מראש והמיועדת לתינוקות ופעוטות עם רפלוקס ופליטות מרובות. התמ"ל מכילה עמילן אורז מעובה מיוחד – ייחודו בכך שהוא נוזלי בבקבוק ומסמיך רק בקיבת התינוק, מה שגורם  לאנפמיל A.R ליפיל לזרום בקלות דרך פטמה רגילה וללא צורך בהרחבתה. ההסמכה בקיבה מתבצעת בסביבה החומצית שקיימת באופן טבעי בקיבה. ההסמכה של המזון בקיבת התינוק והפעוט מסייעת בשמירת המזון בקיבה, המזון אינו חוזר לחלל הפה ולכן בעיית הפליטות פוחתת משמעותית.
אנפמיל A.R.  ליפיל היא תמ"ל מאוזנת תזונתית ומותאמת לתינוקות מגיל הלידה ואילך (תינוקות שנולדו בזמן).
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il
מקורות מידע: Vanderhoof JA, et al. Clin Pediatr. 2003;42:483-495 

האם התמ"ל מכילה את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים להתפתחות התינוק ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
אנפמיל A.R ליפיל תוכננה כך שתענה על כל התקנים וההמלצות של ארגונים עולמיים, זאת בשלבים השונים ולפי הגילאים השונים ובוודאי שהיא מכילה את כל הויטמינים והמינרלים הנדרשים לגדילה והתפתחות תקינים. תוספות של ויטמינים ומינרלים הינם אך ורק על פי הוראות משרד הבריאות והמלצת הרופא או אחות בריאות הציבור/ טיפת חלב.

כיצד אנפמיל  A.R. ליפיל עוזר לתינוק הפולט ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
מחקרים קליניים הוכיחו כי השימוש באנפמיל A.R ליפיל מסייע להפחתה משמעותית של התופעות הנלוות בד"כ לפליטות כדוגמת שיעול, חנק, כניסת מזון לקנה ובעיות שינה. 
מקורות מידע: Vanderhoof JA, et al. Clin Pediatr. 2003;42:483-495 
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il

האם אנפמיל A.R ליפיל גורם לעצירות ? (נלקח משאלות ותשובות בפייסבוק)
אנפמיל A.R ליפיל הוכח מדעית ומחקרית כאינו גורם עצירות. כל שינוי בפורמולה עשוי לגרור שינויים בהרכב היציאות.
צוות הדיאטניות שלנו ישמח לתת לכם טיפים גם בנושא זה בטלפון: 1-800-226470
מקורות מידע: Vanderhoof JA, et al. Clin Pediatr. 2003;42:483-495 

באיזה גיל עוברים לאנפמיל A.R ליפיל שלב 2 ומה ההבדל בין השלבים ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
לאנפמיל A.R. ליפיל שני שלבים המיועדים לשימוש לפי הגילאים השונים:
 1. אנפמיל A.R. 1 ליפיל: מיועדת לתינוקות החל מגיל הלידה ועד לגיל שישה חודשים. בשלב זה המזון מהווה מקור ההזנה היחיד של התינוק.
 2. אנפמיל A.R. 2 ליפיל: מיועדת לתינוקות החל מגיל שישה חודשים ואילך, מותאם לגילאים אלה ומהווה חלק מההזנה בנוסף למזון המגוון (מזון נוסף) אשר התינוק אוכל. 
כל שלב מותאם באופן ספציפי לדרישות התזונתיות של אותו גיל, זאת על מנת לאפשר התפתחות וגדילה תקינות. 

כיצד תינוקות מגיבים באכילת אנפמיל A.R ליפיל ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
אנפמיל A.R ליפיל היא שילוב של טעימות ויעילות (על בסיס מחקרי): התמ"ל מתקבלת היטב על ידי תינוקות. התרכובת אינה גורמת לשלשול, עצירות או נפיחות בבטן. מה שחשוב ביותר- הטעם והריח הטובים של אנפמיל A.R ליפיל מתקבלים בקלות על ידי תינוקות. תינוקות שותים את התמ"ל בהנאה והפליטה מופחתת משמעותית.
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il
מקורות מידע: Vanderhoof JA, et al. Clin Pediatr. 2003;42:483-495 


נוטרמיגן LGG ליפיל

מה זה נוטרמיגן LGG ליפיל ומה מיוחד בפורמולה זו ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
נוטרמיגן LGG ליפיל היא תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) מיוחדת, היפו אלרגנית המיועדת לתינוקות ופעוטות עם אלרגיה לחלבון חלב הפרה, אלרגיה לחלבון הסויה, בעיות עיכול, ואקזמה. החלבון שבנוטרמיגן LGG ליפיל עבר פירוק מלא לחלקיקים קטנים של חלבונים, כך שהם לא מזוהים על ידי מערכת החיסונית ולכן אינם מעוררים תגובה אלרגית ברוב התינוקות והפעוטות.
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il

מקורות מידע:
 1. Rugo E et al. Clin Exp Allergy 1992;22:635-639
 2. Caffarelli C et al. Clin Exp Allergy 2002;32:74-79
האם הפורמולה הינה על בסיס חלב פרה ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
כן. מקור החלבון בנוטרמיגן LGG ליפיל הינו קזאין מפורק אשר פורק לפפטידים וחומצות אמינו בודדות. החלבון בנוטרמיגן LGG ליפיל הינו בעל איכות גבוהה המספקת תמיכה מצוינת לגדילה ולהתפתחות תקינה אצל תינוקות והפעוטות. בנוטרמיגן LGG ליפיל הקזאין עבר פירוק נרחב לחלקיקים קטנים כך שהם לא מזוהים על ידי מערכת החיסונית ולכן אינם מעוררים תגובה אלרגית ברוב התינוקות ופעוטות.

האם נוטרמיגן LGG ליפיל טעים לתינוק ? (נלקח משאלות ותשובות בפייסבוק)
בעקבות ההרכב הייחודי של נוטרמיגן LGG ליפיל, ריח וטעם התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) אינם אופייניים כבכל תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) אחרת בשוק. 
חוש הטעם וחוש הריח אצל תינוקות לא מפותח דיו בגיל זה ולכן לתינוקות יש טעם שונה מאשר לבוגרים.
חשוב לנו לציין כי טעם, כאשר מדובר בפורמולות מפורקות והיפואלרגניות אמיתיות,  מהווה מדד לרמת ההיפואלרגניות של הפורמולה.
יש לציין כי עשויים לחלוף כמה ימים עד שהתינוק יתרגל לטעם החדש של נוטרמיגן LGG ליפיל. גישה חיובית בזמן האכלת התינוק יכול לסייע הרבה. תינוקות לרוב מגיבים לתגובת ההורים/מטפל.
לטיפים לשיפור הטעם  ולהזנה קלה יותר התקשרו אלינו: 1-800-226470

האם התמ"ל מכילה את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים להתפתחות התינוק ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
נוטרמיגן LGG ליפיל תוכננה כך שתענה על כל התקנים וההמלצות של ארגונים עולמיים, זאת בשלבים השונים ולפי הגילאים השונים ובוודאי שהיא מכילה את כל הויטמינים והמינרלים הנדרשים לגדילה והתפתחות תקינים. 
תוספות של ויטמינים ומינרלים הינם אך ורק על פי הוראות משרד הבריאות והמלצת הרופא או אחות בריאות הציבור/טיפת חלב.

האם יש מספיק סידן בנוטרמיגן ליפיל ? (נלקח משאלות ותשובות בפייסבוק)
תינוקות הסובלים מאלרגיה לחלב פרה זקוקים למקורות סידן טובים כדי לגדול ולהתפתח.
מעל גיל 6 חודשים, כשתינוקך כבר מתחיל להיחשף לאוכל שולחני אך לא למוצרי חלב, צריכה של 600 מ"ל (כ-3 בקבוקים ליום) נוטרמיגן LGG ליפיל 2 ביום תספק את מנת הסידן הדרושה להם מגיל חצי שנה.

האם יש לצפות לשנוי כלשהו בפעילות מעיים של התינוק כתוצאה משימוש בתמ"ל ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
כל תינוק עשוי להגיב לשינוי במזון שניתן לו (הזנה) בצורות שונות. חלק מהתינוקות יכולים להגיב עם יציאות רכות בעלות צבע ירקרק. זוהי תופעה נורמאלית אצל תינוקות המוזנים בנוטרמיגן LGG ליפיל ואין סיבה לדאגה. לכל שאלה או שינוי המופיע אצל התינוק יש להיוועץ עם הרופא המטפל.

באיזה גיל עוברים לנוטרמיגן LGG ליפיל שלב 2 ומה ההבדל בין השלבים ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
קיימים שני שלבים של נוטרמיגן LGG ליפיל המיועדים לשימוש לפי הגילאים השונים, כל שלב מותאם באופן ספציפי לדרישות התזונתיות של אותו גיל, זאת על מנת לאפשר את ההתפתחות וגדילה תקינות:
 1. נוטרמיגן LGG 1 ליפיל: מיועד לתינוקות החל מגיל הלידה ועד לגיל שישה חודשים. בשלב זה המזון מהווה מקור ההזנה היחיד של התינוק.
 2. נוטרמיגן LGG 2 ליפיל: מיועדת לתינוקות החל מגיל שישה חודשים ואילך, מותאמת לגילאים אלה ומהווה חלק מההזנה בנוסף למזון המגוון ללא חשיפה לחלב פרה (מזון נוסף) אשר הילד אוכל. יש לציין כי בנוטרמיגן 2 טעם משופר הודות להוספת פרוקטוז (סוכר ענבים). תינוקות בודדים עלולים להיות רגישים לפרוקטוז לכן חשוב להיוועץ עם הרופא לפני השימוש. בנוטרמיגן 2 תכולת הסידן גבוהה יותר ומתאימה לדרישות המוגברות לצמיחת העצמות בגיל זה.
 
פרג'סטימיל ליפיל

מהי תרכובת המזון פרג'סטימיל ליפיל ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
פרג'סטימיל ליפיל היא תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) מיוחדת לתינוקות ופעוטות, היפו אלרגנית, שלמה תזונתית המיועדת לתינוקות ופעוטות הסובלים מהפרעות בעיכול, תת ספיגה של שומנים כתוצאה ממחלות בדרכי העיכול או אלרגיה לחלבון חלב הפרה עם תסמינים כגון שלשול כרוני ממושך, תסמינים אחרים של מערכת העיכול או תינוקות שאינם משגשגים. החלבון בפרג'סטימיל ליפיל פורק (שרשראות קצרות של חלבונים) על מנת למנוע תגובה אלרגית. השומן בפרג'סטימיל ליפיל מכיל אחוזים גבוהים של שמן MCT, התורם אף הוא להתאמת המוצר לתינוקות/פעוטות הסובלים מתת-ספיגה של שומנים, כלומר נספג בצורה קלה יותר והוכח כמעודד עלייה במשקל.
למידע נוסף: www.pharmabest.co.il

מקורות מידע:
 1. Dean TP et al. Clin Exp Allergy 1993;23:205-210
 2. Rugo E et al. Clin Exp Allergy 1991;22:635-639
 3. Walker-Smith JA. Clinics in Gastroenterology 1986;15:55-69
מה זה שמן MCT ולמה הוא נמצא בתמ"ל פרג'סטימיל ליפיל ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
שמן MCT הינו שומן בעלות שרשראות קצרות-בינוניות. שמן זה יכול  להבטיח כי תינוקות עם תת ספיגה של שומנים יקבלו אספקה קלורית מתאימה. סוג שמן זה נספג בצורה מהירה וקלה יותר לעומת שומנים עם שרשראות ארוכות יותר.   

מקורות מידע:
 1. Tantibhedyangkul P, Hashim SA. Pediatrics 1975;55(3):359-370
 2. Pinter KG, McCracken BH, Lamar C, Goldsmith GA. Am L Clin Nutr 1964;15:293

הוראות הכנה

כללי

מהן הוראות הכנת התמ"לים ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
חשוב לציין כי הוראות ההכנה נמצאות על תווית המוצר בגב המוצר ויש לקרוא אותן בקפידה לפני ההכנה. הקפדה יתרה אחר ההנחיות המפורטות להלן חיוניות לבריאות התינוק. היגיינה, הכנה, דילול, שימוש ואחסון נאותים הינם חיוניים בעת הכנת המזון. אבקות המיועדות לתינוקות אינן סטריליות ואינן מיועדות לפגים או לתינוקות שיתכן וסובלים מבעיות במערכת החיסונית אלא בהוראת ופיקוח הרופא. 
 • יש להשתמש בכף המצורפת למוצר. כל  כף אבקה יש להוסיף ל-30 מ"ל מים. אין לדחוס את האבקה לתוך כף המדידה. יש לשטח את כמות האבקה שבכף באמצעות סכין יבש ונקי, על ידי חלקו הישר. 
 • לפני ההכנה יש לשטוף היטב את הידיים במים ובסבון. יש לנקות את הבקבוקים, הפטמות והאביזרים הנלווים זאת על ידי הרתחתם למשך 5 דקות. 
 • יש להרתיח מים טריים במשך 5 דקות ולצננם לפני השימוש.
 • לפני מתן המזון יש  לבדוק תמיד את הטמפרטורה על פנים שורש כף היד. 
תנאי אחסון (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
חשוב לציין כי מיהול, הכנה, טיפול או אחסון לא הולם עלולים להזיק. לאחר הכנתו המזון עלול להתקלקל במהירות. יש להאכיל מייד לאחר ההכנה או לכסות ולאחסן במקרר (2-4 מעלות צלסיוס) למשך 24 שעות לכל היותר, אף שמומלץ שלא. מחוץ למקרר, מזון מוכן יכול להישמר שעה לכל היותר. יש להשליך מזון מוכן שנשאר בבקבוק (שאריות) כשעה לאחר תחילת ההאכלה ואין לשמור אותו במקרר. אין להקפיא מזון מוכן. 
 

אנפמיל A.R ליפיל

האם מכינים את הפורמולה אנפמיל  A.R.ליפיל במים קרים ? (נלקח משאלות ותשובות בפייסבוק)
מדובר בפורמולה מיוחדת ולכן אופן ההכנה מיוחד. את האנפמיל A.R ליפיל יש להכין על בסיס מים קרים-צוננים. יש להרתיח מים, לצנן אותם במקרר והם יהוו את הבסיס להכנה של כל בקבוק. החימום יעשה אחרי שהבקבוק מוכן. לא במיקרוגל אלא בחימום בכלי ובו מים חמים.
רוצים עוד פרטים? דברו איתנו: 1-800-226470

האם אפשר להוסיף דייסה/קורנפלור לתמ"ל אנפמיל A.R ליפיל ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)  
אנפמיל A.R ליפיל פותחה במיוחד לתינוקות פולטים תוך כדי שמירה ואיזון על כל רכיבי המזון הנחוצים לתינוקות ופעוטות, זאת להתפתחות וגדילה נאותות. 
ייחודיות אנפמיל A.R ליפיל היא בכך שהיא דלילה בבקבוק וסמיכה רק בקיבה, זאת בסביבה החומצית הקיימת שם. זוהי תרכובת מזון לתינוקות אשר מסמיכה בקיבה ולכן אין אנו ממליצים להוסיף גורמים מסמיכים אחרים. 


נוטרמיגן ליפיל

האם אפשר להוסיף דייסה/קורנפלור לתמ"ל נוטרמיגן ? (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
נוטרמיגן היא תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) מיוחדת, היפו אלרגנית אשר פותחה במיוחד   לתינוקות ופעוטות עם אלרגיה לחלבון חלב הפרה, אלרגיה לחלבון הסויה, בעיות עיכול, ואקזמה תוך כדי שמירה ואיזון על כל רכיבי המזון הנחוצים לתינוקות ופעוטות, זאת להתפתחות וגדילה נאותות. 
הוספת דייסה או כל תוספת מזון אחר לתמ"ל הינה אך ורק על פי המלצת רופא מטפל או אחות בריאות הציבור. אם הוחלט להוסיף דייסה כלשהיא, יש לוודא עם החברה המייצרת כי אין היא יוצרה בקווים משותפים בהם מייצרים מוצרים עם חלבון חלב פרה. 

 
סימפטומים / בעיות הזנה (נלקח מאתר פרמהבסט - מלבד שאלה 3 באלרגיה לחלב)

קוליק
 
אני חושב שהתינוק שלי סובל מקוליק / גזים - קוליק נפוץ מאד אצל תינוקות קטנים והוא מופיע באופן שווה אצל תינוקות הניזונים מהנקה ומבקבוק. עם זאת, פרט לבכי, תינוקות עם קוליק הם בריאים באופן כללי ומתפתחים באופן נורמאלי. בעיית הקוליק נפתרת בדרך כלל באופן טבעי בתוך שלושה חודשים, זאת ללא השפעות ארוכות טווח, לכן אין צורך לדאוג. מובן שאם תינוקכם סובל מתסמינים/סימפטומים של קוליק, רצוי תמיד להיוועץ באיש מקצוע רפואי המטפל בתינוק.
 
כיצד ניתן לזהות את בעיית הקוליק אצל תינוקות? - אחד הסימנים לקוליק הוא תכיפות של בכי חזק, חוזר ונשנה, במשך פרקי זמן ארוכים - במיוחד כאשר התינוק בוכה באותן שעות בכל יום. הורים רבים לתינוקות עם קוליק מבחינים בבכי החזק בשעות אחר הצהריים המאוחרות או מוקדם בערב (אף שהוא עלול להתרחש בכל שעה במהלך היום). סימנים נוספים לקוליק הם אי שקט, הפרעות בשינה או גזים.
 
מהם הגורמים לקוליק ? - דומה כי איש אינו יודע מהו הגורם המדויק לקוליק ברוב המקרים. מקובל לחשוב כי אחד הגורמים עשוי להיות התכווצויות מכאיבות של המעי עקב הצטברות גזים. הגזים עשויים להצטבר כאשר התינוק בולע אוויר בשעת ההאכלה או כשהוא בוכה. לחלופין, קוליק עשוי להיגרם מאי סבילות או מאלרגיה למזון (קוליק הנובע מתזונת התינוק). קוליק נפוץ בדרך כלל במהלך 3-4 החודשים הראשונים לחיי התינוק, כאשר המעיים שלו עדיין אינם בשלים דיים והם רגישים וחשופים במיוחד להתפתחות של בעיות בהזנה.
אצל תינוקות מסוימים, הקוליק עשוי להיות קשור לאי סבילות לחלב פרה. יש תינוקות שאינם מסוגלים לעכל לחלוטין את כל הסוכר שבחלב, הנקרא לקטוז ונמצא באופן טבעי בחלב אם ובתרכובות מזון לתינוקות ע"ב חלב פרה. תינוקות אחרים סובלים מרגישות או מאלרגיה לחלבון החלב. מכיוון שקיימים תסמינים רבים לאלרגיות לחלבון החלב, חשוב שתציינו בפני המטפל הרפואי את כל שידוע לכם על מצב תינוקכם. על סמך מידע זה, הוא יוכל להמליץ לכם על הטיפול הטוב ביותר לתינוק.
זכרו שתינוקות עשויים לבכות מסיבות רבות. ייתכן שהם רעבים או אפילו חולים ואינם חשים בטוב. במקרה שאינכם בטוחים אם תינוקכם סובל מקוליק, היוועצו ברופא, אחות טיפת חלב או מדריכת הנקה.
 
מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם קוליק ? - הנה כמה דרכים ושיטות שאמהות אחרות מצאו כיצד להרגיע את תינוקן. אנו תקווה שחלקן יסייעו לתינוקכם, וגם לכם, להרגיש טוב יותר.
 1. שמרו על תנועה מתמדת - החזיקו את התינוק קרוב לגופכם וצאו לטיול רגלי, או קחו אותו לטיול בעגלה. עצה פופולארית נוספת היא לצאת עם התינוק לטיול ברכב, כשהוא יושב בכסא הבטיחות שלו. התנועה והמהום המנוע עשויים לעזור.
 2. נד-נד, נד-נד...- לעתים, לחץ קל על בטן התינוק עשוי לעזור. נסו להחזיק את התינוק כשהוא שוכב על בטנו, על זרועכם או בחיקכם ונענעו אותו לאט ובעדינות.
 3. "חבילה" הגיעה - לפעמים, תנועת הידיים והרגליים של התינוק עצמו עלולות לגרום לו לאי-שקט. נסו לעטוף אותו היטב בשמיכה או במנשא ולאחר מכן החזיקו אותו צמוד אליכם ונענעו אותו בעדינות. תחושת ה"חבילה" מסייעת לדמות לתינוק את התחושות שחווה כשעוד היה ברחם אמו.
 4. "רעש וצלצולים" - עשו רעש - לא סתם רעש. נסו להשמיע מוסיקה, על מנת ליצור צליל רקע יציב שעשוי להרגיע את התינוק. אפשר גם להפעיל את שואב האבק או מדיח הכלים. אפילו אחד מאלה יכולים להצליח.
 5. "אוכל, קדימה אוכל" - זמן ההאכלה - עד שתסגלו לוח זמנים קבוע להאכלה, התינוק עלול להיות רעב בשעות לא צפויות. לכן, הציעו לו בקבוק.
אם נראה שאף אחת מן העצות האלה לא עוזרות, ייתכן שתינוקכם סובל מקוליק הנובע מבעיות תזונה.

מקורות מידע:
 1. Kanaber D, J Hum Nutr Dietet 2001;14:359-363
 2. Kearney P.J, J Hum Nutr Dietet 1998;11:281-285
 3. Moore DJ et al. J Pediatr 1988;113:979-984
 4. Lothe & Lindberg Pediatrics 1989;83(2):262-266

שלשולים ועצירות
 
אני חושב שהתינוק שלי סובל משלשולים - המספר היומי של יציאות הצואה של תינוקכם עשוי להשתנות מידי יום. הדבר נורמאלי לחלוטין. שינויים עשויים להתרחש בכמות, בצבע ובמרקם של צואת התינוק.
גם אם לתינוק יש יציאות תכופות, אין פירוש הדבר כי הוא סובל משלשולים. רוב הרופאים מתארים שלשול כיציאות צואה תכופות שהן גם מימיות ובעלות ריח רע וכן כצואה המכילה הפרשות ריריות.
 
מה הם הגורמים לשלשול ? - הגורם הנפוץ ביותר לשלשול הוא זיהום כתוצאה מווירוס או מחיידק. שלשולים אף עלולים להיות סימן לכך שלתינוק יש קושי בעיכול לקטוז, שהיא הפחמימה הנמצאת ברוב תרכובות המזון לתינוקות המבוססות על חלב. ייתכן גם שהתינוק אלרגי לחלבון של חלב פרה, הנמצא בתרכובת המזון שלו. אם תינוקכם סובל מתסמינים \ סימפטומים אלה, עליכם לפנות למטפל הרפואי שלכם. 
 
אני חושב שהתינוק שלי סובל מעצירות - דפוס היציאות שונה בדרך כלל מתינוק לתינוק, ועצירות אמיתית איננה שכיחה בקרב תינוקות. קיים טווח רחב של תדירות ומרקמי צואה, המוגדר כנורמאלי. עצירות אינה נקבעת על פי מספר הפעמים שהתינוק עושה את צרכיו בכל יום, אלא כאשר הצואה אינה תכופה והיא קשה ויבשה עד כי לתינוק קשה להוציא אותה. הצואה עשויה לצאת בצורת "כדוריות" קשות או לגרום לכאב או לדימום. באופן כללי, תרכובות מזון לתינוקות לא נחשבות כגורמות לעצירות, אולם, כל שינוי בתרכובת המזון או בתזונת התינוק עלול לגרום לשינויים במספר היציאות, בצבע הצואה ובמוצקות / מרקם שלה. אם לדעתכם תינוקכם סובל מעצירות, פנו למטפל הרפואי שלכם.


רפלוקס/ פליטות מרובות
 
מהו רפלוקס / פליטות / רגורגיטציה ? - רפלוקס/ רגורגיטציה הם מונחים רפואיים לפליטת ולעליית תוכן הקיבה כלפי מעלה. רפלוקס נפוץ מאוד אצל תינוקות והוא עשוי להופיע אצל עד כמחצית מהתינוקות הצעירים. אם תינוקך פולט מידי פעם, אז אין סיבה לדאגה. אבל אם תינוקך פולט חמש פעמים ביום או יותר את צריכה לדעת איך לעזור לו ולכן יש לפנות לרופא המטפל ולהיוועץ בו. ברוב המקרים התופעה אינה חמורה והיא נעלמת אצל רוב התינוקות במהלך השנה הראשונה לחייהם. בדרך כלל, כל עוד תינוקכם עולה במשקל אין ממה לחשוש, אף שהדבר עלול להוות מטרד ולהגביר את כמויות הכביסה בבית. לרפלוקס מתלווים גם בד"כ שיהוק, בכי, שיעול ובעיות בשינה. כמו כן, יש גם מצבים של חנק וכניסת מזון לקנה.
מקורות מידע: Vandenplas et al. J. Am. Coll. Nut. 1998;17(4):308-316

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם הרפלוקס ? - הנה מספר עצות שיסייעו לכם להתגבר על הרפלוקס של התינוק: 
 • האכילו את התינוק באופן רגוע ונינוח ככל האפשר. השתדלו כי כל האכלה תהיה רגועה ונינוחה ככל האפשר.
 • האכילו את התינוק לאט ובמנות קטנות ועשו הפסקות מפעם לפעם. הימנעו מהאכלה מופרזת.
 • הקפידו להשתמש בפטמה במידה הנכונה על מנת להימנע מזרימת המזון והאכלה מהירה מדי.
 • נסו להימנע מגורמים מסיחי דעת כמו אורות בהירים ורעשים חריגים במהלך ההאכלה.
 • אם תינוקכם בוכה מרעב, נסו להרגיע אותו לפני ההאכלה. הדבר עשוי לסייע במניעה של בליעת אוויר.
 • עודדו את התינוק לגהק (גרעפס) אחרי כל 60-90 מ"ל.
 • הקפידו שהתינוק יגהק (גרעפס) לפחות פעם אחת בתום ההאכלה.
 • הקפידו שהתינוק יהיה בתנוחה זקופה במהלך ההאכלה ומיד לאחריה. אל תקפיצו אותו והימנעו ממשחק פעיל מיד לאחר ההאכלה.
 • לעצות נוספות ניתן לפנות לשירות הלקוחות: 1-800-226470 .
אם עצות אלה לא עוזרות, פנו למטפל המקצועי שלכם , שעשוי להמליץ על מתן מזון מעובה (סמיך) מראש, כגון אנפמיל A.R ליפיל.


אלרגיות לחלב
 
מהי אלרגיה לחלבון חלב פרה או אי סבילות לחלב פרה ? - אלרגיה לחלבון חלב פרה או אי סבילות לחלב פרה (CMA/I) משפיעה בעיקר על תינוקות ועל פעוטות. אלרגיה מתרחשת כאשר המערכת החיסונית מגיבה "תגובת יתר" לחלבון שבחלב, ואילו אי סבילות לחלב פרה היא תגובה לחלב אשר לא בהכרח מערבת את המערכת החיסונית. חלב פרה וביצי תרנגולת הם בין הגורמים השכיחים לתגובות אלרגיות בשנה הראשונה לחיי התינוק. גם סויה עשויה להיות גורם אלרגני.
מקורות מידע: Host A et al. Arch Dis Child 1999; 81:80-84
 
מה הם התסמינים / סימפטומים של אלרגיה או אי סבילות לחלב פרה ? - אלרגיה לחלבון חלב פרה או אי סבילות לחלב פרה מתאפיינות בדרך כלל בתסמינים / סימפטומים כמו אקזמה או אטופיק דרמטיטיס או גירויים בעור, שלשולים מתמשכים, הקאות או פליטות חוזרות ונשנות, סירוב לאכול וקוליק / קדדת / גזים. התינוק עלול לסבול מתסמין / סימפטום אחד או יותר בו-זמנית. לעתים, הופעת התסמינים משתהה מספר שעות לאחר ההאכלה ובכך מקשה על האבחון.
אלרגיות למזון מופיעות לעתים קרובות יחד עם אטופיק דרמטיטיס (המכונה גם "אסתמה של העור"), מחלה דלקתית בעור. בין 50% ל- 60% מהילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, סובלים גם מאלרגיה לחלב פרה, העלולה להחמיר באופן משמעותי את מצב העור.
הסיכון של תינוקות לפתח אטופיק דרמטיטיס הוא גבוה יותר, אם במשפחה יש היסטוריה של תסמינים אלרגיים (אטופיים), דהיינו אם אחד ההורים או שניהם סובלים מאסתמה, מאקזמה / דלקות עור או מקדחת השחת.

מקורות מידע:
 1. Isolauri E. J R Soc Med 1997; 90 (Suppl 30)15-20. 
 2. Isolauri E. et al. J Allergy Clin Immunol 1996; 97:9-15 
כיצד מתמודדים עם אלרגיה לחלב פרה ? (נלקח מספר המתכונים)
הדרך היחידה לטפל באלרגיה לחלב פרה היא להימנע מכל מקור המבוסס על חלב. אם הרופא חושד כי התינוק אלרגי לחלב פרה, הוא יספק לך הנחיה ותמיכה קפדנית. במידת הצורך, הוא יפנה אותך לדיאטנית מוסמכת שתסייע לך להוציא את כל מוצרי חלב הפרה מפריט התינוק.
עבור תינוקות יונקים - חשוב לא להפסיק להניק אלא להמשיך בהנקה. עם זאת, עקבות של חלבוני חלב פרה עשויים לעבור לתינוק דרך חלב האם ויתכן שיהיה עליך להימנע מלצרוך חלב פרה ומוצרי חלב. מומלץ להתייעץ בנידון עם רופא או דיאטנית, שיוכלו גם להמליץ על תחליפי חלב מתאימים ויבדקו אם את זקוקה לתוספת ויטמינים ומינרלים.
עבור תינוקות הניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות)- הרופא ימליץ להחליף את התמ"ל (פורמולה), המבוססת על חלב פרה בתמ"ל היפו-אלרגנית מלאה, מתאימה, כגון נוטרמיגן LGG ליפיל.

 
תזונת תינוקות (נלקח משאלות ותשובות של"ק)
 
האם יש צורך במי ברז רתוחים או שניתן להשתמש במים ממתקנים להכנת התמ"ל ? - על פי הוראות משרד הבריאות, חובה להרתיח את כל סוגי המים במשך לפחות שתי דקות רצופות במיכל מכוסה. יש לכסות את המיכל המשמש להרתחה ולקרר את המים לטמפרטורת החדר.
למידע נוסף: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tamal_brochure.pdf

האם חייבים להרתיח/להעביר בסטריליזטור את הכלים לפני כל הכנת הפורמולה ? - על פי הוראות משרד הבריאות, ניקוי הבקבוקים יעשה לאחר כל האכלה. יש לנקות היטב את הבקבוקים, הפטמות, המכסים והטבעות וכן את כל הכלים המשמשים להכנת התמ"ל באמצעות מברשת ניקוי מיוחדת ולהשתמש במים חמים ובסבון. חשוב לוודא שהחורים של הפטמות פתוחים על ידי מעבר מים נקיים דרכם. לאחר מכן יש להרתיח את כל הציוד הנ"ל במשך חמש דקות רצופות בסיר כשהוא מכוסה במים. קיימת אפשרות של שימוש בסטריליזטור ביתי, כאשר השימוש בו הוא בהתאם להוראות היצרן.
למידע נוסף: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tamal_brochure.pdf

כמה זמן אפשר לשמור בקבוק עם פורמולה במחמם בקבוקים / סיר עם מים חמים ? - על פי הוראות משרד הבריאות ניתן, במידת הצורך, לחמם תמ"ל שהוכן בכלי עם מים חמים או במחמם בקבוקים, עד 15 דקות. אסור לחמם תמ"ל במיקרוגל מחשש לכוויות. אסור לשמור תמ"ל במחממי בקבוקים.
למידע נוסף: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tamal_brochure.pdf

איפה עדיף לשמור את הפחית שבשימוש של הפורמולה ? - על פי הוראות משרד הבריאות יש לאחסן את קופסת התמ"ל במקום קריר ויבש כשהיא מכוסה על פי הוראות היצרן. קופסא שנשארה זמן ממושך בחום - אין להשתמש בה

הוראות אחסון של אנפמיל A.R ליפיל/ נוטרמיגן LGG ליפיל/ פרג'סטימיל ליפיל - יש לשמור במקום קריר ויבש. להבטחת הטריות, פחית שנפתחה תישמר כשהיא סגורה היטב ומאוחסנת במקום קריר ויבש, למשך חודש לכל היותר. אין להקפיא אבקה או מזון מוכן. יש להימנע מעודף חום. 
למידע נוסף: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tamal_brochure.pdf

כמה זמן אפשר להשתמש בפחית פתוחה ? - יש להשתמש בפחית תמ"ל עד חודש אחרי פתיחתה וזו בתנאים שהפחית אוחסנה במקום קריר ויבש כשהיא מכוסה ועל פי הוראות היצרן.
למידע נוסף: http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tamal_brochure.pdf
 
חברת פרמהבסט   |   טלפון: 03-9256745   |   דוא"ל: customerservice@pharmabest.biz   |   כתובת: רחוב אריה שנקר 14, פתח תקוה
‫ ‬