פרמהבסט | Pharmabest - קוליק
מפיצת מוצרי
אלרגיה לחלב    |    קוליק    |    ריפלוקס    |    שלשול ועצירות
קוליק

קוליק נפוץ מאד אצל תינוקות קטנים והוא מופיע באופן שווה אצל תינוקות הניזונים מהנקה ומבקבוק.
עם זאת, פרט לבכי, תינוקות עם קוליק הם בריאים באופן כללי ומתפתחים באופן נורמאלי.
בעיית הקוליק נפתרת בדרך כלל באופן טבעי בתוך שלושה חודשים, זאת ללא השפעות ארוכות טווח,
לכן אין צורך לדאוג. מובן שאם תינוקכם סובל מתסמינים / סימפטומים של קוליק, רצוי תמיד להיוועץ
באיש מקצוע רפואי המטפל בתינוק.

כיצד ניתן לזהות את בעיית הקוליק אצל תינוקות ? 
אחד הסימנים לקוליק הוא תכיפות של בכי חזק, חוזר ונשנה, במשך פרקי זמן ארוכים - במיוחד כאשר התינוק בוכה באותן שעות בכל יום. הורים רבים לתינוקות עם קוליק מבחינים בבכי החזק בשעות אחר הצהריים המאוחרות או מוקדם בערב (אף שהוא עלול להתרחש בכל שעה במהלך היום). סימנים נוספים לקוליק הם אי שקט, הפרעות בשינה או גזים.

מהם הגורמים לקוליק ? 
דומה כי איש אינו יודע מהו הגורם המדויק לקוליק ברוב המקרים. מקובל לחשוב כי אחד הגורמים עשוי להיות התכווצויות מכאיבות של המעי עקב הצטברות גזים. הגזים עשויים להצטבר כאשר התינוק בולע אוויר בשעת ההאכלה או כשהוא בוכה. לחלופין, קוליק עשוי להיגרם מאי סבילות או מאלרגיה למזון (קוליק הנובע מתזונת התינוק). קוליק נפוץ בדרך כלל במהלך 3-4 החודשים הראשונים לחיי התינוק, כאשר המעיים שלו עדיין אינם בשלים דיים והם רגישים וחשופים במיוחד להתפתחות של בעיות בהזנה. 

אצל תינוקות מסוימים, הקוליק עשוי להיות קשור לאי סבילות לחלב פרה. יש תינוקות שאינם מסוגלים לעכל לחלוטין את כל הסוכר שבחלב, הנקרא לקטוז ונמצא באופן טבעי בחלב אם ובתרכובות מזון לתינוקות ע"ב חלב פרה. תינוקות אחרים סובלים מרגישות או מאלרגיה לחלבון החלב. מכיוון שקיימים תסמינים רבים לאלרגיות לחלבון החלב, חשוב שתציינו בפני המטפל הרפואי את כל שידוע לכם על מצב תינוקכם. על סמך מידע זה, הוא יוכל להמליץ לכם על הטיפול הטוב ביותר לתינוק. 

זכרו שתינוקות עשויים לבכות מסיבות רבות. ייתכן שהם רעבים או אפילו חולים ואינם חשים בטוב. במקרה שאינכם בטוחים אם תינוקכם סובל מקוליק, היוועצו ברופא, אחות טיפת חלב או מדריכת הנקה.
מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם קוליק ? 
הנה כמה דרכים ושיטות שאמהות אחרות מצאו כיצד להרגיע את תינוקן. אנו תקווה שחלקן יסייעו לתינוקכם, וגם לכם, להרגיש טוב יותר.
  1. שמרו על תנועה מתמדת - החזיקו את התינוק קרוב לגופכם וצאו לטיול רגלי, או קחו אותו לטיול בעגלה. עצה פופולארית נוספת היא לצאת עם התינוק לטיול ברכב, כשהוא יושב בכסא הבטיחות שלו. התנועה והמהום המנוע עשויים לעזור.
  2. נד-נד, נד-נד... - לעיתים, לחץ קל על בטן התינוק עשוי לעזור. נסו להחזיק את התינוק כשהוא שוכב על בטנו, על זרועכם או בחיקכם ונענעו אותו לאט ובעדינות.
  3. "חבילה" הגיעה - לפעמים, תנועת הידיים והרגליים של התינוק עצמו עלולות לגרום לו לאי-שקט. נסו לעטוף אותו היטב בשמיכה או במנשא ולאחר מכן החזיקו אותו צמוד אליכם ונענעו אותו בעדינות. תחושת ה"חבילה" מסייעת לדמות לתינוק את התחושות שחווה כשעוד היה ברחם אמו.
  4. "רעש וצלצולים" - עשו רעש - לא סתם רעש. נסו להשמיע מוסיקה, על מנת ליצור צליל רקע יציב שעשוי להרגיע את התינוק. אפשר גם להפעיל את שואב האבק או מדיח הכלים. אפילו אחד מאלה יכולים להצליח.
  5. "אוכל, קדימה אוכל" - זמן ההאכלה - עד שתסגלו לוח זמנים קבוע להאכלה, התינוק עלול להיות רעב בשעות לא צפויות. לכן, הציעו לו בקבוק. אם נראה שאף אחת מן העצות האלה לא עוזרות, ייתכן שתינוקכם סובל מקוליק הנובע מבעיות תזונה.
 
מקורות מידע:
  • Kanaber D, J Hum Nutr Dietet 2001;14:359-363
  • Kearney P.J, J Hum Nutr Dietet 1998;11:281-285
  • Moore DJ et al. J Pediatr 1988;113:979-984
  • Lothe & Lindberg Pediatrics 1989;83(2):262-266
לקריאה נוספת על קוליק באתר המתכוניה לחצו כאן
 
לא מצאת תשובה לשאלה שלך?
רוצה להתייעץ עם תזונאיות הבית שלנו?

התקשרי אלינו לשיחת חינם
1-800-226470
phone6, phone, contact, telephone, support, call
לייעוץ עם תזונאית הבית שלנו
צרי קשר!
לא מצאת תשובה לשאלה שלך?
רוצה להתייעץ עם תזונאיות הבית שלנו?

התקשרי אלינו לשיחת חינם
1-800-226470
phone6, phone, contact, telephone, support, call
Bookmark and Share
 
חברת פרמהבסט   |   טלפון: 03-9256745   |   דוא"ל: customerservice@pharmabest.biz   |   כתובת: רחוב אריה שנקר 14, פתח תקוה
‫ ‬